Blog

Taxa judiciara de timbru

Judecata nu este gratuită! 
(excepțiile sunt puține)
Taxa pentru serviciile juridice prestate de stat se numește taxa judiciara de timbru.

Cum, însă, la instanță nu mergem cu banii în buzunar și nu (!!) îi punem judecătorului pe masă, ea se plătește –cash sau prin transfer bancar- la Primăria de la domiciliul plătitorului, indiferent dacă dosarul se judecă în cu totul alt județ.
Se achită anticipat. 
Doada plății se depune, în original, la dosar!
În caz de neplată, cererea se anulează și nu se judecă.
În anumite cazuri particulare –strâns legate de veniturile mici ale celui obligat să o achite- taxa poate fi redusă/eșalonată sau se poate obține scutirea totală de la plată.
Fiecare fază procesuală -fond, apel, recurs- se timbreaza distinct.
Taxa de timbru este parte a cheltuileilor de judecată.
Ea este diferită și separată de celelalte cheltuieli: onorariul avocatului, al expertului, etc. 

Cine plătește taxa judiciara de timbru?

Reclamantul, cel care sesizează instanța. 
Dacă pârâtul face și el cereri proprii, va plăti, la rându-i, o taxă. 

Mod de calcul

cuantumul taxelor judiciare de timbru se stabilește în mod diferit, după cum obiectul cererii de chemare în judecată este sau nu evaluabil în bani.
Simplu spus, dacă vă judecați pentru un teren, acestuia i se poate stabili prețul, deci este evaluabil în bani; pe cererea pentru stabilirea paternității, însă, nu putem pune un preț în mod similar, nefiind evaluabilă în bani.

taxa judiciara de timbru
taxa judiciara de timbru

Cum zice legea?

Cum pe mine aritmetica mă amețește imediat ce depășește operațiile ce pot fi făcute în minte, las OUG. nr. 80/2013 să exemplifice cum și ce:

Articolul 3
(1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei – 8%, dar nu mai putin de 20 lei;
b) intre 501 lei si 5.000 lei – 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;
c) intre 5.001 lei si 25.000 lei – 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;
d) intre 25.001 lei si 50.000 lei – 1.355 lei + 3% pentru ce depaseste 25.000 lei;
e) intre 50.001 lei si 250.000 lei – 2.105 lei +2% pentru ce depaseste 50.000 lei;
f) peste 250.000 lei – 6.105 lei + 1% pentru ce depaseste 250.000 lei.
Un calculator pentru taxa de timbru găsiți aici: http://www.just.ro/calculator-taxa-judiciara/


Articolul 5
(1) Cererile in materia partajului judiciar se taxeaza astfel:
a) stabilirea bunurilor supuse impartelii – 3% din valoarea acestora;
f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia – 3% din valoarea masei partajabile.
(2) Daca cererile in materia partajului judiciar prevazute de alin. (1) se formuleaza in cadrul aceleiasi actiuni, aceasta se taxeaza cu o singura taxa de 5% din valoarea masei partajabile.

Articolul 15
Taxele judiciare de timbru pentru unele actiuni si cereri referitoare la raporturile de familie sunt urmatoarele:
a) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. a) din Codul civil – 200 lei;
b) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. b) si c) din Codul civil – 100 lei;
c) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. d) din Codul civil- 50 lei;
e) pentru cererile care nu sunt accesorii unei cereri de divort si care au ca obiect stabilirea locuintei copilului, exercitarea autoritatii parintesti, stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere si educare a copiilor, dreptul parintelui sau al altor persoane decat parintii de a avea legaturi personale cu copilul, locuinta familiei – 20 lei fiecare cerere;
f) orice alta cerere neevaluabila in bani – 20 lei, daca nu sunt scutite, potrivit legii, de taxa de timbru.

 

Nota bene la „Taxa judiciara de timbru”:

informațiile de mai sus sunt mult simplificate pentru a fi accesibile unui public neinițiat. Astfel, nu au fost prezentate toate situațiile particulare ce pot apărea în legătură cu subiectul expus; pentru asta s-au scris tratate de drept. 
Considerați acest articol ca fiind unul cu titlu informativ și general! Autoarea nu este responsabilă, sub nicio formă, cu privire la modul cum înțelegeți, cum interpretați și cum alegeți să folosiți informațiile de mai sus. Consultați în mod direct un avocat înainte de a lua orice decizie cu privire la speța Dvs!

articol scris de Geanina DRIAN, av.